top of page
Vyhledat

Česko jako 17. spolková země Německa

V jednom z komentářů pod našimi články padl dotaz proč tolik píšeme o Německu. Kdo to ještě neví, naše ekonomika je na Německu totálně závislá (platí to do velké míry i o Slovensku). Někteří ekonomové nazývají Českou Republiku "17. spolková země Německa".


Můžeme s klidným svědomím říct, že německé ekonomice vděčíme za to, že ta naše přežila rok 2020 jakž takž v kondici, t.j. že celkový propad ekonomiky Česka byl jen poměrně malý. Obrovský propad příjmů v sektoru služeb (např. hotely, restaurace, cestovní kanceláře a pod.) byl z velké části vykompenzován velikým růstem exportu v posledním čtvrtletí 2020 - přičemž obrovský nárůst zaznamenal export do Německa (např. v listopadu 20%, v prosinci 26%).


Na tento fakt je pocjopitelně navázaná celá mezinárodní kamionová doprava a velká část přeprav od nás směřuje do Německa.


Samozřejmě buďme rádi za to, na druhou stranu jásat určitě nemůžeme. Peníze z exportu se nedostanou ke stovkám tisíc rodin, závislých na sektoru služeb a drobná kompenzace od státu pomůže jen málokomu.


Obrázek pochází ze serveru Seznamzpravy.cz
280 zobrazení0 komentářů

Související příspěvky

Zobrazit vše

Mercedes Benz eActros s dojezdem 500 km a rychlým nabíjením

Hlavní překážkou rozvoje elektrických kamionů do běžného provozu je nízký dojezd a dlouhé nabíjení, vzhledem k veliké baterii potřebné pro tšžký kamion. Dosud se elektrické nákladní vozy uvažovali jen

České dopravce vytlačuje konkurence z Východní Evropy

Ještě loni slovenský Česmad varoval, že brzy někteří zákazníci neseženou dopravu, protože na trhu není dostatek řidičů kamionů. Uplynula krátká doba a situace je dramaticky jiná. Objem zakázek na trhu

Comentarios


bottom of page