top of page
Vyhledat

BAG se otřásá ve skandálu kvůli zvýhodňování řidičů z Východní Evropy

Jedna z nejvlivnějších státních organizací v evropské nákladní dopravě - německý BAG (spolkový úřad pro nákladní dopravu) se otřásá ve skandálu a je pod čím dál větším tlakem západoevropských řidičů, dopravců, sdružení i politiků.


Co všechny vlastně takhle rozzuřilo? Byl to na pohled neškodný ceník slev z pokut pro řidiče z východní Evropy. Co tento ceník vlastně je? To je právě ten problém - o jeho existenci se zatím spekuluje a nejvíce si ním zavařil sám BGL, který na obvinění reagoval stylem, který u nás známe velmi dobře "žádný ceník neexistuje a výše slev taky nesedí". Jinými slovy nejdříve zatloukal, pak pod tlakem odborné veřejnosti začaly vyplouvat na povrch informace, že možná něco takového opravdu existuje.


Co tedy je hlavním předmětem kritiky? Jsou to zejména 2 věci:

  1. Německé právo nic takového jako "automatickou slevu z pokuty" neumožňuje - pokuty úřady samozřejmě snížit můžou, ale vždy na základě prozkoumání konkrétního případu; tady se asi původně zamotal BAG, který vysvětlil, že nemá kapacitu na prozkoumávání každé pokuty řidiče v Východní Evropy a tudíž aby se vyhnul velké administrativě, případně právním tahanicím, dává snížené pokuty řidičům z Východní Evropy automaticky

  2. Důvodem pro udělování nižších pokut je pro BAG např. to, že řidič má nižší plat a vysoká pokuta by mohla být pro něj existenčně složitá. Nicméně pro BAG je velmi složité zjistit opravdový "plat" řidiče z Východní Evropy. Navíc - a to je hlavním předmětem kritiky - je známo, že východoevropští dopravci platí řidiče hlavně dietami a tím uměle snižují ten skutečný plat (ze kterého se odvádí daně a odvody státu). Podle kritiků východoevropští řidiči berou srovnatelně jako ti západoevropští, ale ten rozdíl jsou právě diety, které BAG nepovažuje za plat. Proto zvýhodňovat východoevropské řidiče při udělení slevy z pokuty považují za neférové.

V této chvíli těžko říct kam se tento skandál vyvine, BAG dělá vše proto, aby se situace utišila a případně v pozadí se problém vyřešil. Kritici předpovídají minimálně personální zemětřesení ve vedení BAG.

2 963 zobrazení0 komentářů

Související příspěvky

Zobrazit vše

Vznikne český BAG

Snad každý řidič kamionů zná německý BAG, který do jisté míry u našich západních sousedů supluje silniční policii. Brzy se podobné vymoženosti dočkají řidiči kamionů i u nás: "Na podnikání v silniční

Comments


bottom of page