top of page
Vyhledat

České dopravce vytlačuje konkurence z Východní Evropy

Ještě loni slovenský Česmad varoval, že brzy někteří zákazníci neseženou dopravu, protože na trhu není dostatek řidičů kamionů. Uplynula krátká doba a situace je dramaticky jiná. Objem zakázek na trhu klesl, navíc se k tomu přidala další komplikace - konkurence z Východní Evropy, které vypadl ruský trh.


"První čtvrtletí letoška bylo náročné. Menší poptávka po přepravách v Evropě znamená především v importech do Česka velkou konkurenci, a tedy výrazně horší cenové podmínky. Navíc se v řadě případů nepodařilo promítnout navýšení mýta do cen za přepravy,“ popisuje situaci generální ředitel společnosti VCHD Cargo Petr Kozel s tím, že v lednu a únoru měla jeho firma meziročně méně zakázek, v březnu už se situace víceméně stabilizovala.

Problém je právě ve zvýšené konkurenci pro české dopravce. Jak HN potvrdil šéf Ředitelství silnic a dálnic Radek Mátl, provoz kamionů na silnicích nižší není. Výběr mýta se podle něj v prvních třech měsících roku meziročně naopak zvýšil. Do Česka totiž směřuje čím dál více kamionů z východu Evropy.

„Slyším od domácích dopravců, že jsou v problémech. Zejména na severní Moravě, kde na ně tlačí dopravci z Pobaltí a z Polska, jimž se zhroutil trh směrem na východ a oni se více obracejí naším směrem,“ říká Vojtěch Hromíř, tajemník Sdružení nákladních dopravců Česmad.

V Evropě tak dochází k dominovému efektu, kdy se do Polska tlačí ukrajinští a pobaltští dopravci. Vytěsňují tak ze země domácí polské firmy, které svůj byznys přenáší do Česka. A razí poměrně agresivní cenovou politiku, které nestačí čeští dopravci konkurovat. Podle nejnovějšího barometru dopravy od Česmadu jen 42 procent firem ze sdružení dokázalo hospodařit se ziskem."


píšou ve svém článku Hospodářské noviny.


121 zobrazení0 komentářů

Související příspěvky

Zobrazit vše

Mercedes Benz eActros s dojezdem 500 km a rychlým nabíjením

Hlavní překážkou rozvoje elektrických kamionů do běžného provozu je nízký dojezd a dlouhé nabíjení, vzhledem k veliké baterii potřebné pro tšžký kamion. Dosud se elektrické nákladní vozy uvažovali jen

Plošný zákaz předjíždění kamionů na dálnicích přichází

Tento týden začnou silničáři instalovat na D1 dopravní značení pro plošný zákaz předjíždění kamionů mezi Mirošovicemi a Brnem. Postupně mají přibýt další úsek D1 i další dálnice. Zákaz předjíždění se

Comments


bottom of page