top of page
Vyhledat

Jak jsou definovány podmínky používání zimních pneumatik v Německu

Na námrazku, sněhu, rozbředlém sněhu, kluzkém ledu nebo kluzkém mrazu mohou vozidla jezdit, pouze pokud jsou všechna kola vybavena zimními pneumatikami, které splňují požadavky § 36 odst. 4 předpisů o silničním provozu (StVZO). Výjimka se týká některých užitkový vozidel a autobusů (motorová vozidla tříd M2, M3, N2, N3), která mohou mít za výše uvedených povětrnostních podmínek alespoň kola poháněných náprav a přední řízené nápravy vybaveny příslušnými zimními pneumatikami.

Podle § 36 StVZO jsou zimními pneumatikami pneumatiky, které jsou v souladu s předpisem OSN č. 117 označeny takzvaným alpským symbolem (horský piktogram se sněhovou vločkou). Toto je poprvé, co jsou stanoveny závazné minimální požadavky na výkon zimních pneumatik na sněhem pokrytých silnicích. Symbol „Alpine“ se tak stal pečetí kvality zimních pneumatik. U pneumatik M+S, které se vyráběly do 31.12.2017, existuje přechodné období a smí být i nadále používány a jsou považovány za zimní pneumatiky do 30.09.2024.

Z požadavku na situační zimní pneumatiku jsou vyloučeny:

  • Užitková vozidla pro zemědělství a lesnictví

  • Zásahová vozidla organizací

  • Speciální vozidla, pro která zimní pneumatiky kategorie C1, C2 nebo C3 nejsou vzhledem ke své konstrukci k dispozici

  • Také jednostopá a zvláštní vysokozdvižné vozíky

U těchto vozidel byla do předpisů silničního provozu zahrnuta další zvýšená povinnost péče o jízdu bez zimních pneumatik na námrazku, ledu, kluzkém sněhu, rozbředlém sněhu, nebo kluzkém mrazu. V praxi to znamená, že v těchto případech musí být před zahájením cesty zkontrolováno, zda je nutné cestu uskutečnit, například proto, že do cíle nelze dosáhnout jinými dopravními prostředky. Kromě toho musí být v těchto případech dodržena vzdálenost k vozidlu před nejméně polovinou rychlosti jízdy v metrech a vozidlo nesmí jet rychleji než 50 km/h, pokud není požadována nižší rychlost.

Každý, kdo řídí vozidla, která podléhají označování a přepravují nebezpečné zboží, musí vyloučit jakékoli nebezpečí pro ostatní, pokud je tedy omezená viditelnost menší než 50 m nebo pokud je sníh nebo námraza, a pokud je to nutné, sjede řidič na nejbližší vhodné místo k parkování a vyčká přímé viditelnosti.

Kdy přezout?

V Německu neexistuje žádná obecná povinnost týkající se zimních pneumatik, která by byla spojena s konkrétním datem. Místo toho existuje požadavek na zimní pneumatiky situační: To znamená, že zimní pneumatiky musí být na vozidle v období zimních podmínek.

Zákonem předepsaná minimální hloubka dezénu zimních pneumatik je 1,6 milimetrů. Z bezpečnostních důvodů však ADAC doporučuje minimálně čtyři milimetry. Svou roli hraje také stáří pneumatik. Nejpozději po šesti letech je gumová směs tak tvrdá, že se „přilnavost“ při nízkých teplotách snižuje.

V chladném období vždy mějte nasazené pneumatiky se zkratkou „M+S“ nebo „Alpine“, a to nejen z důvodu „situační vyhlášky o zimních pneumatikách“. Hlavním zájmem je vaše vlastní bezpečnost a bezpečnost a i když při přezouvání početné flotily to nebývá bez vrásek, přezujte včas. Následky malého „prokluzu“ mohou stát mnohonásobně více než sada zimních pneumatik. Lidský život za to nestojí, i když býváte naložení a zmrazek přejedete.
228 zobrazení0 komentářů

Související příspěvky

Zobrazit vše

Mercedes Benz eActros s dojezdem 500 km a rychlým nabíjením

Hlavní překážkou rozvoje elektrických kamionů do běžného provozu je nízký dojezd a dlouhé nabíjení, vzhledem k veliké baterii potřebné pro tšžký kamion. Dosud se elektrické nákladní vozy uvažovali jen

České dopravce vytlačuje konkurence z Východní Evropy

Ještě loni slovenský Česmad varoval, že brzy někteří zákazníci neseženou dopravu, protože na trhu není dostatek řidičů kamionů. Uplynula krátká doba a situace je dramaticky jiná. Objem zakázek na trhu

Comments


bottom of page