top of page
Vyhledat

LPG, LNG a CNG: kterou alternativu si zvolíte vy?

Tlak veřejnosti a zákonodárců v oblasti ekologie a spotřeby dopadá i na výrobce nákladních užitkových vozidel. Výrobci vozidel reagují a tlačí na pohon LNG. Nebylo by snadnější pracovat s LPG, jak je tomu také u osobních automobilů? I dostupnost na čerpacích stanicích je již vyšší.


Jaký je rozdíl mezi LPG, CNG a LNG?

 • LPG je propan-butan neboli zkapalněný ropný plyn, který je stlačen v zásobnících, cisternách nebo i v lahvích.

 • LNG je zkapalněný CNG (zemní plyn - metan), který je nejprve extrémně podchlazen, čímž se mění jeho forma na kapalnou. Proto ho při tankování potřebujete méně (resp. tankujete menší obsah) a vozidla mají podstatně větší dojezd než na CNG.


Co je tedy pro dopravce významné ?

 • Technické úpravy motorů jsou nezbytné v případě spalování pouze LPG bez kombinace s naftou. Je to ale drahé, protože LPG hoří ve válci velmi vysokou teplotou. Materiál se podle toho musí uzpůsobit.

 • LPG má také poměrně velký objem. To znamená, že palivové nádrže musí být větší a nebo naopak se sníží dojezd nákladního vozidla.

 • V případě duálního pohonu dieselu neběží motor zvlášť na naftu a plyn. LPG nebo CNG dávkuje speciální zařízení do nasávaného vzduchu a spalují se s naftou současně.

 • Na duální pohon je delší životnost filtru pevných částic. Pro toho, kdo jezdí do Německa, jsou zajímavé i úlevy z mýtného na dálnicích.

 • Výhodou je při použití CNG také méně hlučný motor. Zejména ve státech Rakousko a Německo vyžadováno při nočních jízdách.

 • Daně pro alternativní paliva se zatím radikálně nemění. Nejsou pro dopravce stále atraktivní natolik, aby se rozhodli pro změnu. 

 • Při použití LPG, je reálné snížení emise CO2 na neuvěřitelných 23 %. Tento údaj je odhadnut Německou asociací pro zkapalněný plyn (DVFG).

 • Ve srovnání s naftou je účinější. Může se nahradit až 30 - 40 % nafty.

 • Rozdíl mezi LPG a CNG můžeme dále vyčíslit počtem veřejných čerpacích stanic. LPG načerpáte cca v 800 prodejnách, CNG nabízí v České republice cca 200 veřejných čerpacích stanic.

Někdy bývají zkratky CNG, LPG, LNG matoucí. Snažili jsme se naznačit hlavní rozdíly a shrnout výhody. Třeba začnete přemýšlet nad tím, zda alternativní pohon vám dává smysl.
431 zobrazení0 komentářů

Související příspěvky

Zobrazit vše

Mercedes Benz eActros s dojezdem 500 km a rychlým nabíjením

Hlavní překážkou rozvoje elektrických kamionů do běžného provozu je nízký dojezd a dlouhé nabíjení, vzhledem k veliké baterii potřebné pro tšžký kamion. Dosud se elektrické nákladní vozy uvažovali jen

České dopravce vytlačuje konkurence z Východní Evropy

Ještě loni slovenský Česmad varoval, že brzy někteří zákazníci neseženou dopravu, protože na trhu není dostatek řidičů kamionů. Uplynula krátká doba a situace je dramaticky jiná. Objem zakázek na trhu

Comentários


bottom of page