top of page
Vyhledat

Můžete dál jezdit s propadlým řidičským průkazem

Ministerstvo dopravy se domluvilo s Ministerstvem vnitra na toleranci neplatných řidičských průkazů v rámci nouzového stavu na území České republiky. Lidé s propadlým průkazem tak mohou dál řídit, na doklad se hledí jako na platný a nehrozí žádné pokuty. Ministerstvo navíc navrhuje prodloužení platnosti řidičských průkazů až do 31. 3. 2021.

„Za předpokladu, že uplynula doba platnosti dokladů (řidičský průkaz a průkaz profesní způsobilosti řidiče kamionů v době trvání nouzového stavu, se hledí na tyto doklady jako na platné, respektive držitelé těchto dokladů nebudou za výkon činnosti realizovaný s dokladem, jenž v době nouzového stavu pozbyl plynutím času své platnosti, v přestupkovém řízení postihováni,“ stojí v metodickém stanovisku Ministerstva dopravy, které dnes dostaly obecní úřady obcí s rozšířenou působností a krajské úřady.

Opatření zatím platí na období nouzového stavu a pouze v České republice. Ministerstvo dopravy jedná s Evropskou komisí o návrhu prodloužení platnosti propadlých řidičských průkazů do 31. 3. 2021.

Úřady by měly více využívat rezervačních systémů

Ministerstvo vnitra oslovilo již minulý týden všech 206 obcí s rozšířenou působností a krajské úřady, s připomenutím že nemusejí omezovat úřední hodiny, pokud by omezení rozsahu úředních hodin ohrozilo činnost orgánu nebo nepřiměřeně omezilo práva veřejnosti.

Je přímo na jednotlivých na úřadech, jaká přijmou opatření, např. využití rezervačních systémů, aby se netvořily fronty a byly dodrženy hygienické podmínky, zejména rozestupy, spojené s preventivními opatřeními v boji s epidemií.

Informace o výměně řidičských průkazů

  • Pokud vám propadl řidičský průkaz, nemusíte si jej měnit pro cesty po České republice

  • Pokud nový doklad potřebujete, využívejte prosím rezervační systémy úřadů

  • O řidičský průkaz lze zažádat až 3 měsíce dopředu

  • O řidičský průkaz lze zažádat na kterémkoli ORP, jejich mapu naleznete na webu Ministerstva dopravy

  • O konci platnosti dokladu se můžou občané nechat nově informovat prostřednictvím Portálu občana

  • K výměně je nutné donést platný doklad totožnosti a stávající řidičský průkaz; při podání žádosti již žadatel nepředkládá papírovou fotografii, úředníci pořídí digitální na místě, nebo stáhnou aktuální z registrů vedených ministerstvem vnitra

  • Pokud řidič požádá o vydání dokladu do 5 pracovních dnů, bude ho výměna stát 700 korun; standardní výměna je výměna zdarma; zákonná lhůta je do 20 dnů, zpravidla do 14 dnů je doklad vyroben

Prozatím tedy nedoporučujeme vyjíždět s kamionem do zahraničí s neplatným řidičským průkazem. V případě, že by došlo k dohodě mezi Evropskou komisí a Českou republikou, budeme vás informovat.


Zdroj: Ministerstvo dopravy
Související příspěvky

Zobrazit vše

Mercedes Benz eActros s dojezdem 500 km a rychlým nabíjením

Hlavní překážkou rozvoje elektrických kamionů do běžného provozu je nízký dojezd a dlouhé nabíjení, vzhledem k veliké baterii potřebné pro tšžký kamion. Dosud se elektrické nákladní vozy uvažovali jen

Comments


bottom of page