top of page
Vyhledat

Praha připravila vlastní pomoc pro podnikatele zasažené koronavirem

Od úterý 21. dubna budou malí a střední podnikatelé působící v Praze, které negativně postihla vládní opatření proti šíření koronaviru, moci požádat Českomoravskou záruční a rozvojovou banku (ČMZRB) o poskytnutí záruky za úvěr komerční banky spolu s finančním příspěvkem na úhradu úroků. Příslušnou výzvu nazvanou COVID Praha v rámci Operačního programu Praha – pól růstu ČR (OP PPR) schválili ve čtvrtek 16. dubna pražští zastupitelé a bude vyhlášena v pondělí 20. dubna.

Vzhledem k tomu, že pražští podnikatelé až dosud neměli možnost žádat o pomoc v programu COVID II, Alespoň částečně tak přispějeme k narovnání podmínek pražských a mimopražských podnikatelů,“ řekl pražský primátor Zdeněk Hřib. Na program COVID Praha je vyčleněno 600 milionů korun, přičemž žádosti o záruku budou zájemci moci ČMZRB podávat již od pondělí. Parametry záruky budou stejné jako v případě COVID II: 

  • podniky budou moci získat záruku až do výše 80 procent jistiny komerčního úvěru 

  • při výši zaručovaného úvěru až do 15 milionů korun, 

  • včetně tří let ručení a finančního příspěvku na úhradu úroků 

  • až do výše jednoho milionu korun. 


ČMZRB odhaduje, že díky multiplikačnímu efektu bankovních záruk bude možné zajistit úvěry až za 1,4 miliardy korun.  Z programu bude možné financovat náklady na mzdy a energie, platby za nájemné, úhradu dodavatelsko-odběratelských faktur, předfinancování pohledávek či pořízení majetku, zásob a dalšího drobného majetku. Výzva bude vyhlášena od pondělí 20. dubna, Českomoravská záruční a rozvojová banka pak o den později, tedy v úterý 21. dubna, začne přijímat žádosti pražských podnikatelů.  „Pražští podnikatelé budou moci o záruku z programu COVID Praha zažádat v úterý 21. dubna 2020 od 8:00 hodin prostřednictvím E-podatelny. 

Pro podání žádosti bude nutné mít potvrzení o poskytnutí úvěru od spolupracující komerční banky, proto doporučují, aby jej podnikatelé již teď začali se svými bankéři řešit.  Bližší informace včetně návodných videí, jak vyplnit žádost, se objeví na webu naší banky v nejbližších dnech,“ uzavřel Jiří Jirásek, předseda představenstva a generální ředitel Českomoravské záruční a rozvojové banky.

1 zobrazení0 komentářů

Související příspěvky

Zobrazit vše

Vznikne český BAG

Snad každý řidič kamionů zná německý BAG, který do jisté míry u našich západních sousedů supluje silniční policii. Brzy se podobné vymoženosti dočkají řidiči kamionů i u nás: "Na podnikání v silniční

Comments


bottom of page