top of page
Vyhledat

Registrace nových nákladních vozidel a autobusů v březnu 2020. Jak se projevil vliv COVID-19?

Určitě nikoho nepřekvapí, že v březnu 2020 se potýkáme s rekordním poklesem přepisu nových vozidel za posledních mnoho let.


Pochopitelně si ten pokles každý spojí z velkou krizí v důsledku COVID-19, která začala právě v březnu. Při podrobnější analýze čísel vyjde najevo něco jiného - významný pokles registrací nákladních vozidel začal již loni na podzim a zřejmě je možné jej spojovat s krizí automobilového průmyslu. Posledních zhruba půl roku jsou registrace nejslabší za posledních 7-8 let a táhne se to až do března. Předpokládáme, že mnoho registrací v březnu je na základě objednávek, které byly vytvořeny před karanténou.


Bude zajímavé sledovat kam se vyvine duben, je možné, že tam se aktuální situace projeví naplno.

Nákladní automobily celkově registrace nových nákladních vozů:

  • v období 1‑3/2020 klesly oproti 1‑3/2019 o 24,08% (z 2 388 ks na 1 813 ks, tj. o 575 ks).

  • V březnu klesly meziročně o 29,47% - tj o něco větší pokles než celé 1. čtvrtletí, tudíž vliv karantény se projevuje mírně


Díky příznivému vývoji počtu nakažených začalo uvolňování karantény. Dnes mohly otevřít první ze zavřených provozů, jde o hobbymarkety, obchody se stavebninami, železářství a prodejny a servisy jízdních kol. Do 2 týdnů je očekáváno otevření dalších prodejen. To způsobí na jedné straně to, že nedojde ke kolapsu maloobchodu a služeb, na straně druhé to znamená, že dojde k oživení výroby a logistiky a logistické dodávky budou postupně obnovovány.


Autobusy 

zaznamenaly v březnu velmi výrazný pokles

  • celkově začal rok 2020 pozitivně a registrace nových autobusů v období 1‑3/2020 vzrostly o 16,49% (ze 194 ks na 226 ks, tj. o 32 ks).

  • v březnu se však meziročně propadly o 43,24%, protože mezinárodní autobusová doprava se v podstatě zastavila


V autobusové dopravě bude návrat ke starým časům zřejmě daleko pomalejší. Zejména cestování do zahraničí, především za rekreací, se obnoví pomaleji. Hranice zůstávají zatím zavřené a v první fázi se uvolní letecké cestování, přičemž po návratu z ciziny automaticky nastává karanténa. Je pravděpodobné, že soukromé cestování se bude ze začátku uvolňovat zejména do zemí, které mají nízkou míru nákazy, v první fázi to vypadá na země jako Slovensko.


2 zobrazení0 komentářů

Související příspěvky

Zobrazit vše

Vznikne český BAG

Snad každý řidič kamionů zná německý BAG, který do jisté míry u našich západních sousedů supluje silniční policii. Brzy se podobné vymoženosti dočkají řidiči kamionů i u nás: "Na podnikání v silniční

Comments


bottom of page