top of page
Vyhledat

Splácení hypoték a úvěrů se má zmrazit, navrhuje Schillerová. Banky to zvládnou, říká Rusnok

Ministerstvo financí přišlo s nápadem, jak ulevit domácnostem i podnikatelům, na něž dopadá koronavirová krize. Šéfka úřadu Alena Schillerová (za ANO) hodlá vládě ve středu navrhnout, aby se hypotéky, ale také spotřebitelské či podnikatelské úvěry po dobu šesti měsíců nemusely splácet. Během moratoria by se navíc úroky u úvěrů mohly podle ministryně snížit na "nějakou symbolickou výši".


Opatření by mělo platit plošně, aby finanční domy nemusely posuzovat každou žádost o odklad splátek zvlášť.

S tím souhlasí i guvernér České národní banky Jiří Rusnok. "Banky by to jinak v současné situaci nebyly schopné administrovat," uvedl v sobotu Rusnok pro Českou televizi. Podle něj by banky kvůli odkladu splátek nemusely řešit ani analýzu rizik. "Důležité je proto i vypnutí regulace, která by je jinak nutila označovat klienty jako nespolehlivé pro splácení úvěrů," říká guvernér ČNB.

Schillerová ještě nemá připravené detaily zmíněného plánu. V úterý se o nich bude radit s celounijním bankovním regulátorem – Evropskou bankovní autoritou. Ve středu pak chce svůj návrh přednést vládě. Rusnok již poznamenal, že bankám odklad splátek úvěrů a hypoték přivodí ztráty. "Když to ale bude rozumně nastaveno, tak jsem přesvědčen, že je bankovní sektor schopen to absorbovat," uvádí guvernér. Obdobně hovoří i Schillerová: "Banky i nebankovní sektor to unesou," řekla v sobotu ministryně v pořadu Partie v televizi Prima. S finančními domy už svůj návrh údajně probrala.

Ty ovšem o ničem nevědí. "Ta informace je pro nás nová. Nezbývá než doufat, že návrh domýšlí krátkodobé i dlouhodobé účinky napříč celým bankovním sektorem," uvedl na dotaz HN Pavel Štěpánek, výkonný ředitel České bankovní asociace. 


Celý článek vyšel dnes v Hospodářských Novinách https://byznys.ihned.cz/c1-66742400-splaceni-hypotek-a-uveru-se-ma-zmrazit-navrhuje-schillerova-rusnok-souhlasi

1 zobrazení0 komentářů

Související příspěvky

Zobrazit vše

Vznikne český BAG

Snad každý řidič kamionů zná německý BAG, který do jisté míry u našich západních sousedů supluje silniční policii. Brzy se podobné vymoženosti dočkají řidiči kamionů i u nás: "Na podnikání v silniční

Comments


bottom of page