top of page
Vyhledat

Ujetí od dopravní nehody je posuzováno v Německu jako trestní čin

Asi každý zná jednoduché pravidlo - ve většině případů nehod je vhodné přivolat policii. Pro vás znamená škrábnutí o pouliční lampu či plot menší potíž, pro svědka u dopravní nehody to znamená nahlášení SPZ policii a vám zaslaný nepříjemný dopis s vyčíslenou pokutou a zbytečnými starostmi. Pokud škoda není větší, kdy vás policie dojede a začíná velmi nepříjemná debata na policejní stanici.


Ujetí od dopravní nehody je posuzováno v Německu jako trestní čin, i když se jedná jen o nepatrné poškození.

V případě přivolání policie k místu nehody, vypíší zprávu o dopravní nehodě a zaevidují ji. Podle zjištění, která zaznamenají za vás, lze určit viníka. Navíc, jejich zdokumentování může být důležité později, aby pojišťovna vyplatila náhradu škody, nebo když je nehoda řešena u soudu kvůli hrubé nedbalosti a ne z vaší viny, máte jistotu, že se výpověď účastníků nebude měnit.

Kdy musíte vždy po nehodě zavolat v Německu policii?

 • Pokud jsou zraněni lidé nebo dojde k významným škodám na majetku.

Musíte také policii hlásit nehody s lehkým poškozením?

 • V případě, že vlastník poškozeného majetku není přítomen, je vaší povinností Policii zavolat. Jedině v případě, že vlastník poškozeného majetku je na místě, je možné se s nim domluvit, že Policie se volat nebude.

V případě srážky se zaparkovaným vozidlem nebo jiným majetkem není poškozený často přítomen. Abyste nebyli vinni „ujetí od dopravní nehody“, měli byste na poškozeného počkat přiměřenou dobu (alespoň 30 minut). Pokud tento vlastník nedorazí, musíte ohlásit autonehodu policii, která může dohledat řidiče automobilu. Rozhodně neodjíždějte.

Jak tedy v případě poškození postupovat?

 • Zavolat policii

 • Existuje-li podezření na trestný čin, například z důvodu podvodu s nehodou, pokud účastník nehodu způsobil úmyslně, je nutné jeho chování nahlásit

 • Poznamenejte si jména policistů (osobní čísla) a oddělení, kde pracují pro případné dotazy.

 • Policisté zaznamenávají pouze osobní údaje. Zajišťují stopy nehod pouze v případě oprávněného podezření z trestného činu, vyšší škody a škody na třetí věci (plot, sloup a podobně). V případě, že neovládáte jazyk, nebojte se oslovit kolemjdoucí. Je lépe se více snažit, než být tvrdě postižen za ujetí od nehody.

 • Vše vyfotografujte - pořiďte si své vlastní fotografie situace a to i v případě, že fotí i druhá strana účastnící se nehody nebo policie. Fotky místa nehody jsou obzvláště důležité, nejlépe z různých perspektiv. Na snímku by měly být zaznamenány také spz značky a poloha rozbitých částí automobilu ležících na silnici.

 • Detailní fotografie - vyfotografujte poškození svého vozu a vozu druhé strany účastnící se nehody - nejlépe z různých úhlů pohledu. Veškerý poškozený majetek a nebojte se vyfotit i okolí, kde zviditelníte vozidlo přivolané policie. Neuvidí to rádi, ale pokud je vina nerozhodná, pojišťovna má možnost je dohledat.

 • Zaznamenat identitu účastníků nehody - poznamenejte si registrační číslo druhé strany účastnící se nehody, její jméno a adresu. Nechte je ukázat vám jejich občanský a řidičský průkaz. Pokud vám to dovolí, vyfoťte si jej. Z hlediska GDPR toto není bez protistrany souhlasu možné. Opište si veškerá data, která vám dovolí.

 • Žádné přiznání viny - ihned po nehodě nikdy nedávejte najevo vinu. Takové prohlášení není právně závazné, ale může vést k problémům s pojistitelem.

 • Vytvořte náčrt - pokud je to možné, vytvořte náčrt nehody. Pokud sepisujete společně záznam o dopravní nehodě, který byste měli sepsat naprosto vždy, i když je přivolaná policie. Ta z převážné většiny odjíždí a vy se vracíte domů bez jediného potvrzení. Do náčrtu pak co nejpřesněji zaznamenejte dopravní nehodu, směr jízdy a popište krátce, co se stalo.

Nikdy neodcházejte od dopravní nehody bez řádně sepsaného a podepsaného záznamu o dopravní nehodě vámi i protistrany.

Pojistné plnění, se tak může velmi protahovat a zaměstnavatel řeší zbytečně předpis náhrady škody, se kterým trávíte další svůj volný čas na své pojišťovně.

Nejste první, ani poslední, komu se stane, že návěsem omylem zachytíte o sloup. plot, či budovu. Většinou jsou to začátečnické chybky, které následují do nepříjemností, protože to, co jste omylem poškodili, vlastně nemůžete ani zjistit. Následně se může stát, že vás dojede policie a odstaví, nebo si pro vás přijedou na firmu, kde skládáte a odvezou vás na stanici sepsat protokol, o kterém často nevíte, co jste vlastně podepsali. Tato situace není ojedinělá a v případě tohoto jednání, doporučujeme nepodepisovat a volat dispečera či žádat o překladatele.

Podepsání něčeho, čemu nerozumíte, vás nikdo nutit nesmí a následek může být pro vás fatální.
332 zobrazení0 komentářů

Související příspěvky

Zobrazit vše

Mercedes Benz eActros s dojezdem 500 km a rychlým nabíjením

Hlavní překážkou rozvoje elektrických kamionů do běžného provozu je nízký dojezd a dlouhé nabíjení, vzhledem k veliké baterii potřebné pro tšžký kamion. Dosud se elektrické nákladní vozy uvažovali jen

České dopravce vytlačuje konkurence z Východní Evropy

Ještě loni slovenský Česmad varoval, že brzy někteří zákazníci neseženou dopravu, protože na trhu není dostatek řidičů kamionů. Uplynula krátká doba a situace je dramaticky jiná. Objem zakázek na trhu

Commenti


bottom of page