top of page
Vyhledat

Vy ještě nemáte datovou schránku? Koronakrize ukázala její přednosti

Mám datovou schránku pro fyzické osoby již léta. Je dobrovolná, takže ji většina lidí nemá. Ale pro lidi, kteří jsou často na cestách, případně nemají čas chodit po úřadech, je to "vymoženost" k nezaplacení.


Původně jsem to využíval jen k tomu, aby mi úřady posílali korespondenci elektronicky, abych nenacházel ve schránce lísteček od pošťačky, že mne nezastihla a mám se dostavit na místní poštu, která má pro mne nevhodné otevírací hodiny.


Najednou tady máme koronakrizi, úřady pracují v daleko více okleštěné pracovní době a za poslední měsíc jsem vyřídil několik záležitosti čistě elektronicky, ze své židle.Zřídit datovku je nejjednodušší osobně na Czech POINTU:


Zažádejte na Kontaktním místě veřejné správy – Czech POINT, které najdete na vybraných pobočkách České pošty, s. p., městských úřadů či městských částí, pracovištích hospodářské komory, notářů a některých zastupitelských úřadech. Totožnost žadatele je na kontaktním místě ověřována  dle předloženého dokladu – nejčastěji občanského průkazu, případně pasu, povolení k pobytu, vízového štítku či pobytového štítku.

Většina žádostí o zřízení datové schránky fyzické osoby i podnikající fyzické osoby je na místě rovnou vyřízena a žadatel si odnáší potvrzení o zřízení datové schránky obsahující identifikátor datové schránky. V některých případech, zejména když žádost podává zmocněnec, a dále ve všech případech, kdy je k žádosti přiložena jakákoli listina, je žádost předána k posouzení Ministerstvu vnitra. V takové případě žadatel obdrží potvrzení obsahující číslo žádosti (číslo jednací).


Potřebné doklady pro podání žádosti


Fyzická osoba: Nejsou vyžadovány žádné další doklady, kromě dokladu totožnosti na kontaktním místě.

Podnikající fyzická osoba: Je-li podnikatel zapsán v Registru osob, nejsou vyžadovány žádné další doklady. Pokud v Registru osob není zapsán, je vyžadováno přiložení veřejné listiny dokládající oprávnění k podnikání – jinými slovy jeho statut.

Právnická osoba: Je-li právnická osoba zapsána v Registru osob a zároveň je žadatel u tohoto subjektu v Registru osob zapsán jako statutární zástupce, nejsou vyžadovány žádné další doklady. Pro subjekty, které v Registru osob zapsány nejsou, doloží žadatel veřejnou listinu dokládající zřízení či statut právnické osoby. Dále, pokud žadatel není v Registru osob zapsán jako statutární zástupce dané právnické osoby, doloží své oprávnění jednat jejím jménem, a to např. plnou mocí, jmenovacím dekretem, zápisem z valné hromady apod.


A pak už je využívat. Navíc dnešní doba změní jak komunikujeme s úřady, lidé se daleko více naučí komunikovat na dálku, státní úřady začnou být taky více a více vstřícné této formě komunikace.

101 zobrazení0 komentářů

Související příspěvky

Zobrazit vše

Mercedes Benz eActros s dojezdem 500 km a rychlým nabíjením

Hlavní překážkou rozvoje elektrických kamionů do běžného provozu je nízký dojezd a dlouhé nabíjení, vzhledem k veliké baterii potřebné pro tšžký kamion. Dosud se elektrické nákladní vozy uvažovali jen

České dopravce vytlačuje konkurence z Východní Evropy

Ještě loni slovenský Česmad varoval, že brzy někteří zákazníci neseženou dopravu, protože na trhu není dostatek řidičů kamionů. Uplynula krátká doba a situace je dramaticky jiná. Objem zakázek na trhu

Yorumlar


bottom of page