top of page
Vyhledat

Řešení problému společně se zaměstnavatelem je lepší než výpověď

V pracovním vztahu občas nastane situace, kdy hrozí zaměstnanci propuštění. Důvody můžou být různé. Přesto je dobré vědět, že drtivá většina zaměstnavatelů má zájem si dobré zaměstnance udržet a když vidí snahu ze strany zaměstnance, rádi si jej udrží.

Co jsou dvě běžné situace situace, kdy v praxi dochází k rozvázání pracovního poměru?


1. Vybodování řidiče - ztráta řidičského oprávnění řidiče z povolání


Vybodovaný řidič ztratil schopnost řádně vykonávat svoji práci. Proto je zaměstnavatel oprávněn přistoupit k ukončení pracovního vztahu.   Je důležité vědět, že i v případě ztráty předpokladu pro řádný výkon práce, Vám může zaměstnavatel nabídnout jinou práci, ve které řidičské oprávnění není potřebné. Pokud pro Vás nemá zaměstnavatel uplatnění na jiné pracovní pozici, skončí Váš pracovní poměr na základě nesplnění předpokladu pro řádný výkon práce.  Je potřebné vědět, že máte nárok na dvouměsíční výpověď s nárokem na vyplacenou základní mzdu. Zaměstnavatel po dobu výpovědní doby však po vás může chtít vykonávat jinou práci, která bývá často pro deprimovaného řidiče vykoupením. Nejednou se stane, že po odstupu času, se obě strany dohodnou na nové pracovní pozici do doby, než pominou důvody a řidič získá řidičské oprávnění zpět.

2. Škoda způsobená na majetku zaměstnavatele


V případě, že způsobíte zaměstnavateli škodu na majetku, bývá to někdy komplikace, která končí rozvázáním pracovního poměru. Nemusí to ale dopadnout takhle. Většina řidičů, myslí dnes dopředu a má sjednané pojištění odpovědnosti zaměstnance. V tomto případě, je to skutečně namístě a je potřeba si uvědomit riziko svého povolání. Pokud způsobíte zaměstnavateli škodu, tuto škodu mu musíte nahradit ze zákona. V jaké výši a pravidla této náhrady, je jiný příběh. 

I takováto výpověď by měla být tedy sepsána v porozumění zákona jako výpověď daná zaměstnavatelem s popisem důvodu a je opět dvouměsíční s nárokem na mzdu a pokračování ve vaší práci ve výpovědní lhůtě. Nicméně chceme zdůraznit, že vzájemná dohodo o náhradě škody a urovnání vztahů je vždy přednější, než se rozloučit se zaměstnavatelem, kde jste pracovali opravdu rádi. 


Podotýkáme, že tento popis platí v situacích, kdy se nejedná o velmi závažné případy jako hrubé porušení pracovní kázně, na které jste byl opakovaně upozorňován nebo jste byl za provedený trestný čin odsouzen k odnětí svobody v trvání déle než jeden rok.

Jak situaci řešit?


V první řadě je dobré pokusit se oprostit od emocí a přistoupit k situaci s chladnou hlavou. Není taky potřeba přistupovat na výpověď "dohodou". Nechte odstoupit emoce a zkuste se vždy se zaměstnavatelem domluvit. Je pochopitelné, že v z obou výše uvedených případů není výpověď jediné možné řešení a je zapotřebí se umět k výsledku svého jednání postavit čelem. Fluktuace řidičů, ke které dochází, je velmi častá a věřte, po opadnutí všech emocí a nástupu rozumného slova se většina zaměstnavatelů dokáže stejně jako Vy k situaci postavit čelem.195 zobrazení0 komentářů

Související příspěvky

Zobrazit vše

Mercedes Benz eActros s dojezdem 500 km a rychlým nabíjením

Hlavní překážkou rozvoje elektrických kamionů do běžného provozu je nízký dojezd a dlouhé nabíjení, vzhledem k veliké baterii potřebné pro tšžký kamion. Dosud se elektrické nákladní vozy uvažovali jen

České dopravce vytlačuje konkurence z Východní Evropy

Ještě loni slovenský Česmad varoval, že brzy někteří zákazníci neseženou dopravu, protože na trhu není dostatek řidičů kamionů. Uplynula krátká doba a situace je dramaticky jiná. Objem zakázek na trhu

Comments


bottom of page